در میان انبوه منابع تاریخی ، کهن ترین نوشته ای که در آن از لارستان یاد شده می توان از «کارنامه اردشیر بابکان» که بی شک از ادبیات اصیل دوره ساسانی و احتمالاً متعلق به عصر انوشیروان می باشد نام برد . در این کتاب نام لارستان به صورت «کلال» ضبط شده است . طبری مورخ بزرگ قرن اولیه اسلامی بنا به استناد «خدای نامه» در کتاب «تاریخ الرسل و الملوک» به صورت اجمالی از لشکرکشی اردشیر به «الار» صحبت رانده است . اما به نقل از تاریخ فارس نامه ناصری : «لار در اصل لاد بوده و گرگین میلاد بر این سرزمین حاکم و فرمانروا بوده است . ظاهراً این شهرت از سوی گرگین میلاد پهلوان تاریخی سلسله کیانی تفویض شده است و فرزندان گرگین میلاد تا قرن ها در این ناحیه حکومت داشته و سلسله محلی میلاد را تشکیل داده اند .»
  لارستان در دوره ساسانیان به علت وجود آتشکده «فرن بغ» در کاریان مورد توجه دولت مرکزی بوده است و چغرافیدانان و جهانگردان بزرگی همچون سرتوس هربرت در سال 730 ه . ق درکتب خود لارستان را معرفی نموده اند . ابن بطوطه درباره شهر لار می نویسد : «لار شهری است بزرگ با چشمه سارهای متعدد و آب فراوان و باران نیکو...»
   لارستان در عصر صفویه به دلیل واقع شدن در جاده تجارتی اصفهان به خلیچ فارس از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده است . عصر قاجاریه را در لار می توان آرامش قبل از طوفان نامید . با مرگ فتحعلیخان حاکم قدرتمند منطقه ، خلاء قدرت سیاسی در لارستان نمایان شد و در نهایت منجر به دعوت از آیت الله سید عبدالحسین لاری به لار و آغاز نهضت مشروطیت گردید .
  مهمترین اثر باستانی لارستان مجموعه ای نفیس از معماری قدیم ایران با نام بازار قیصریه شهر لار می باشد که قدمت آن به دوران پیش از صفویه باز می گردد و بازار وکیل شیراز و بازارچه بلند اصفهان با الهام از معماری این بازار ساخته شده است .

  •  آمار سایت
  •  اوقات شرعی
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به استانداری فارس بوده واستفاده از آن با ذکر منبع بلا مانع است